Акцията е ценна книга, която е носител на право на собственост върху капитал. Капиталът на акционерното дружество (АД) е разделен на акции, които се притежават от неговите собственици – акционерите. Акциите дават на техните притежатели право на дивидент, право на глас в Общото събрание на акционерите, право на ликвидационен дял.
Стойности на акциите:
Номинална – определя се с решение на акционерите-учредители, която определя на колко равни части (брой акции) ще се раздели основния капитал. Всички акции в едно акционерно дружество са с една и съща номинална стойност. Номиналната стойност се записва върху лицевата страна на всяка акция е следва да бъде цяло число, по-голямо и кратно на 1 лев.
Емисионна – определя се с решение на акционерите при издаването (емитирането) на всяка нова емисия на ценни книжа. Тази стойност задължително е по-голяма или равна на номиналната стойност.
Балансова (също наричана счетоводна) – тази стойност изразява каква част от нетните активи на дружеството се пада на една акция, т.е. какво би останало за акционерите, ако всички пасиви бъдат погасени, а всички активи осребрени по тяхната счетоводна(балансова) стойност. Изчислява се като стойността на собствения капитал (активи минус пасиви) се раздели на броя на издадените акции.
Пазарна стойност – цената, по която акцията се търгува на капиталовите пазари. Тази стойност може и да се отклонява съществено както от номиналната, така и от балансовата. За представителна пазарна (или борсова) цена може да се говори само за акции, които се търгуват на ликвиден борсов пазар.
Едно акционерно дружество може да издава акции с различни права, групирани по класове. В зависимост от юрисдикцията на своето учредяване и/или седалище, дружествата мога да издават акции, даващи различни права на своите притежатели, от което зависи и тяхната пазарна стойност.